Właściwości kompresora – czynniki wpływające na efekty piaskowania
Wybierając kompresor do piaskowania, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które wpływają na jakość pracy urządzenia. Pierwszym z nich jest wydajność kompresora, czyli ilość powietrza dostarczanego przez niego w ciągu jednostki czasu, mierzona zazwyczaj w litrach na minutę (l/min) lub metrach sześciennych na godzinę (m3/h). Im większa jest wydajność kompresora, tym szybciej i skuteczniej przebiega proces piaskowania.
Kolejnym ważnym parametrem jest ciśnienie robocze, czyli siła, z jaką strumień powietrza wyrzuca piasek na czyszczone powierzchnie. W przypadku pracy z różnymi materiałami i grubościami powłok warto wybrać kompresor z regulowanym ciśnieniem, co pozwoli dostosować siłę strumienia piasku do konkretnej aplikacji. Nie bez znaczenia jest również pojemność zbiornika sprężonego powietrza.
Rodzaj kompresora – tłokowy czy śrubowy?
W przypadku kompresorów do piaskowania wyróżnia się dwa główne typy urządzeń – tłokowe i śrubowe. Kompresory tłokowe działają na zasadzie sprężania powietrza za pomocą ruchomych tłoków, natomiast modele śrubowe wykorzystują sprężanie powietrza poprzez przesuwające się względem siebie wirujące śruby. Kompresory tłokowe charakteryzują się prostszą budową i niższymi kosztami zakupu.
Sprawia to, że są są częściej stosowane przez użytkowników indywidualnych oraz małe firmy. Ich zalety to m.in. możliwość pracy z większymi ciśnieniami oraz niższe zużycie energii. Kompresory śrubowe to urządzenia wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle oraz profesjonalnych zakładach piaskarskich. Charakteryzują się one większą wydajnością, niższym poziomem hałasu i drgań oraz dłuższą żywotnością.