Naprawa uszkodzonego kompresora - co psuje się najczęściej?

kompresor

Kompresory powietrza są niezwykle istotnym elementem wielu różnych urządzeń i maszyn stosowanych na co dzień. Ich zadaniem jest zwiększenie ciśnienia gazu, co pozwala na prawidłowe funkcjonowanie danego systemu. Niemniej jednak, jak każde inne urządzenie mechaniczne, kompresory również ulegają awariom i zużyciu. W niniejszym artykule przyjrzymy się najczęstszym przyczynom uszkodzeń tych maszyn oraz sposobom ich naprawy.

Uszkodzenia mechaniczne

Jedną z najczęstszych przyczyn awarii kompresorów są uszkodzenia mechaniczne wynikające z naturalnego zużycia elementów. W przypadku kompresorów tłokowych częstymi problemami są zużycie pierścieni tłokowych, cylindrów czy łożysk. Natomiast w kompresorach śrubowych mogą występować problemy związane z wyrobieniem się śrub oraz łożysk.

W przypadku stwierdzenia uszkodzeń mechanicznych konieczna jest wymiana zużytych części na nowe i naprawa kompresora. Warto również regularnie kontrolować jego stan oraz dbać o konserwację, co pozwoli na wydłużenie żywotności urządzenia. Nie bez znaczenia w tym zakresie pozostaje też regularne smarowanie poszczególnych elementów.

Awaria układu elektrycznego

Kolejnym częstym problemem, z którym można się spotkać w przypadku kompresorów, są awarie układu elektrycznego. Uszkodzenia mogą dotyczyć zarówno przewodów zasilających, jak i elementów sterujących pracą maszyny, takich jak przekaźniki czy termostaty. W celu naprawy tego typu usterek konieczne jest sprawdzenie stanu poszczególnych elementów układu elektrycznego oraz ich ewentualna wymiana.

Nieszczelności w układzie

Nieszczelności w układzie kompresora mogą prowadzić do spadku wydajności urządzenia oraz jego awarii. W przypadku sprężarek powietrza nieszczelności mogą prowadzić do spadku ciśnienia roboczego. Aby zdiagnozować i naprawić tego rodzaju problemy, konieczne jest dokładne sprawdzenie całego układu pod kątem ewentualnych nieszczelności oraz ich uszczelnienie. W niektórych przypadkach może okazać się konieczna wymiana uszkodzonych elementów, takich jak zawory czy uszczelki.

Wróć do bloga

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności