Jak serwisować kompresor, by służył przez lata?

kompresor

Kompresory są niezwykle przydatnymi urządzeniami, które znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak przemysł, motoryzacja czy budownictwo. Aby jednak sprzęt ten mógł służyć przez długie lata i nie sprawiał problemów, konieczne jest odpowiednie serwisowanie i dbanie o jego stan techniczny. W tym artykule przedstawimy, jak prawidłowo serwisować kompresor, aby cieszyć się jego niezawodnością i wydajnością przez wiele lat.

Czyszczenie i konserwacja kompresora

Regularne czyszczenie kompresora jest kluczowe dla jego prawidłowego działania. W przypadku kompresorów tłokowych należy zwrócić uwagę na stan cylindrów, tłoków oraz uszczelek. Zanieczyszczenia mogą prowadzić do szybszego zużycia tych elementów, a także obniżenia sprawności sprężania powietrza.

Warto przynajmniej raz w roku dokładnie oczyścić te części, stosując odpowiednie preparaty. W przypadku kompresorów śrubowych istotne jest regularne sprawdzanie stanu śrub oraz ich smarowanie. Należy również kontrolować poziom oleju w układzie smarowania i uzupełniać go w razie potrzeby.

Wymiana filtrów

Kolejnym ważnym aspektem serwisowania kompresora jest wymiana filtrów powietrza i oleju. Filtry powietrza mają za zadanie zatrzymywanie zanieczyszczeń, które mogłyby dostać się do wnętrza kompresora i uszkodzić jego elementy. W przypadku kompresorów tłokowych zaleca się wymianę filtrów powietrza co 1000 godzin pracy urządzenia.

W kompresorach śrubowych natomiast co 2000 godzin. Filtry oleju mają za zadanie utrzymanie czystości oleju smarującego, który chroni elementy kompresora przed zużyciem. Wymiana filtrów oleju powinna być przeprowadzana co 5000 godzin pracy kompresora.

Sprawdzanie i regulacja ciśnienia

Regularne sprawdzanie ciśnienia roboczego kompresora jest niezbędne dla jego prawidłowego działania. W przypadku kompresorów tłokowych należy kontrolować ciśnienie na zbiorniku powietrza oraz na wyjściu urządzenia. Jeśli ciśnienie jest zbyt niskie, może to być spowodowane uszkodzeniem uszczelek czy zaworów. W takiej sytuacji warto skonsultować się z serwisem kompresorów. W przypadku kompresorów śrubowych istotne jest sprawdzanie ciśnienia oleju w układzie smarowania oraz ciśnienia powietrza na wyjściu urządzenia.

Wróć do bloga

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności