Jak dobrać kompresor do piaskowania?

piaskowanie

Piaskowanie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów czyszczenia, usuwania rdzy, starej farby oraz przygotowania powierzchni do malowania. Istotną rolę w tym procesie odgrywa kompresor, który odpowiedzialny jest za nadanie wymaganej siły napędu strumieniowi piasku. Wybór odpowiedniego kompresora do piaskowania determinuje efektywność oraz jakość wykonanej pracy, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić wówczas uwagę.

Właściwości kompresora – czynniki wpływające na efekty piaskowania

Wybierając kompresor do piaskowania, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które wpływają na jakość pracy urządzenia. Pierwszym z nich jest wydajność kompresora, czyli ilość powietrza dostarczanego przez niego w ciągu jednostki czasu, mierzona zazwyczaj w litrach na minutę (l/min) lub metrach sześciennych na godzinę (m3/h). Im większa jest wydajność kompresora, tym szybciej i skuteczniej przebiega proces piaskowania.

Kolejnym ważnym parametrem jest ciśnienie robocze, czyli siła, z jaką strumień powietrza wyrzuca piasek na czyszczone powierzchnie. W przypadku pracy z różnymi materiałami i grubościami powłok warto wybrać kompresor z regulowanym ciśnieniem, co pozwoli dostosować siłę strumienia piasku do konkretnej aplikacji. Nie bez znaczenia jest również pojemność zbiornika sprężonego powietrza.

Rodzaj kompresora – tłokowy czy śrubowy?

W przypadku kompresorów do piaskowania wyróżnia się dwa główne typy urządzeń – tłokowe i śrubowe. Kompresory tłokowe działają na zasadzie sprężania powietrza za pomocą ruchomych tłoków, natomiast modele śrubowe wykorzystują sprężanie powietrza poprzez przesuwające się względem siebie wirujące śruby. Kompresory tłokowe charakteryzują się prostszą budową i niższymi kosztami zakupu.

Sprawia to, że są są częściej stosowane przez użytkowników indywidualnych oraz małe firmy. Ich zalety to m.in. możliwość pracy z większymi ciśnieniami oraz niższe zużycie energii. Kompresory śrubowe to urządzenia wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle oraz profesjonalnych zakładach piaskarskich. Charakteryzują się one większą wydajnością, niższym poziomem hałasu i drgań oraz dłuższą żywotnością.

Wróć do bloga

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności